More
Features & Details
  • Premium 50A Generator Cord: Our generator cord is STW gauge with 6/3+8/1 AWG Cord, supporting up to 50 AMP current. Featuring a NEMA 14-50P male plug designed to fit into a 50A generator output and a twist-lock NEMA SS2-50R female plug for a secure connection to a 50A power inlet box with a NEMA SS2-50P male end. Perfect for emergency power needs in any weather!
  • Ideal for Outdoor Power Needs: Experience uninterrupted power supply to your home or RV with our 50A generator cord and power inlet box kit, even during power outages and severe weather conditions. It includes a carrying strap and a storage bag, making it easy to handle and store. When not in use, the generator cord can be easily rolled up and stored without taking up space in your RV or home. Rely on our kit for a stable and dependable power output!
Frequently Bought Together
Reviews 0.0
All reviews are from verified purchases
Average rating based on 0 reviews
See all 0 reviews
About this item
Product specification
Item Model Number
RV50H/SS2-50R+LSTK06
Main Function
Outdoor Power Supply Use
Male Plug
NEMA 14-50P
Female Plug
NEMA SS2-50R
Power Inlet Box
SS2-50P Plug
Cable Length (with plug/receptacle)
50FT
Power Box Opening Diameter
1.1 in/27.5 mm
Power Box Dimensions
7 x 4.6 x 4.3 in/178 x 117 x 110 mm
Net Weight
40.7 lbs/18.47 kg
Description
50A 50FT Generator Cord and Power Inlet Box
etl certified VEVOR generator cord kit with rainproof, dustproof, and windproof features.
VEVOR generator cord kit pre-drilled design, detachable plug, clear indicators, easy installation.
VEVOR generator cord kit with ergonomic handle, twist-lock system, and carrying storage bag.
VEVOR generator cord kit for outdoor power supply connected to home and rv.
Questions and Answers (0)
Typical questions asked about products: Is the product durable? ...
YZXYSRHTZ50AFKVYWV1
0 0 Reviews
Each when you buy 0+. Shop
Get -% off for new user
Download Now
Security & Privacy
100% Secure payment